Chcemy mieć powietrze czyste, wody w rzekach przejrzyste
|
Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 8177 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
|
|
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie
Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.
KONSPEKT DO ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH
- Grupa wiekowa: 6-latki
- Program wychowania: "W świecie przedszkolaka" B.Łojewska
- Obszar edukacyjny: edukacja przyrodnicza
- Temat: "Chcemy mieć powietrze czyste, wody w rzekach przeźroczyste…"-historyjka obrazkowa kształtująca zachowania proekologiczne
- Cel ogólny:
- tworzenie sytuacji wyzwalających potrzebę działania na rzecz przyrody
- Cele operacyjne:
dziecko
- potrafi ocenić zachowanie człowieka i odróżnić dobro od zła
- zna niebezpieczeństwa, jakie zagrażają środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka
- rozumie zakres odpowiedzialności ludzi za stan ekologiczny naszej planety
- wie, jak samo może przyczynić się do ochrony środowiska
- przeciwstawia się bezmyślnemu niszczeniu przyrody
- przestrzega zasad kulturalnego zachowania się w lesie
- dba o czystość środowiska
- Środki wspomagające: plansze historyjki obrazkowej przedstawiające nieodpowiednie zachowanie się w lesie, kartoniki ze znakami pokazującymi prawidłowe zachowanie się w stosunku do przyrody, sylwety do wiersza "W pewnym lesie" ( dwa zające, sowa ), dekoracja "Las", pojemniki do segregowania odpadów, rysunki przedstawiające do czego można wykorzystać odpady, nagranie magnetofonowe piosenki "Dziś są Ziemi urodziny", kolorowanki- środowisko zanieczyszczone i czyste, medale "Jestem przyjacielem środowiska"
PRZEBIEG ZAJĘCIA
- Dzieci siedzą w półkolu, nauczycielka recytuje wiersz "W pewnym lesie.." ( w tle dekoracja przedstawiająca las, nauczycielka manipuluje sylwetami)
W pewnym lesie dwa zające
na poranne wyszły słońce.
Patrzą wkoło, coś się stało,
coś się w lesie rozsypało.
Wszędzie puszki i butelki,
tu i ówdzie papier wielki.
Las to dom nasz, w nim żyjemy,
lecz go dziś nie poznajemy.
Nadleciała mądra sowa
odezwała się w te słowa:
ludzie w lesie wczoraj byli
ten bałagan zostawili.
Brzydko tutaj, więc sprzątnijmy,
a brudasom przypomnijmy,
że nie śmieci się nikomu
będąc gościem w jego domu !
- Rozmowa kontrolowana na temat wiersza:
- gdzie dzieje się akcja wiersza ?
- kto występuje w wierszu ?
- co stało się w lesie ?
- co zrobiły zwierzęta ?
- Ocena postępowania ludzi- swobodne wypowiedzi dzieci, interpretacja prośby mądrej sowy
- Inscenizacja ruchowa wiersza
- Stopniowe odsłanianie historyjki obrazkowej przedstawiającej nieodpowiednie zachowanie się ludzi w lesie-rozmowa na temat poszczególnych obrazków, dzieci mówią o tym, co nie podoba im się w zachowaniu osób , jakie mogą być skutki takiego zachowania.
- Gra dydaktyczna: spośród przygotowanych kartoników dzieci wyszukują te , które przedstawiają prawidłowe zachowanie się poszczególnych osób, przypinają je we właściwym miejscu na historyjce obrazkowej, omawiają właściwe zachowanie się w lesie.
- Zabawy ruchowo-naśladowcze:
- "Skok zająca"
- "Sowa na łowach"
- Rozmowa przy ilustracjach nt.: segregowanie odpadów, wykorzystanie ich na surowce wtórne.
- Praca w zespołach:
- segregowanie odpadów do przygotowanych pojemników ( plastik, szkło, papier)
- dopasowanie do pojemników kartoników z rysunkami, które przedstawiają do czego można je ponownie wykorzystać
- Zabawa ruchowo-muzyczna do piosenki "Dziś są Ziemi urodziny" ( na melodię "Nazywają mnie poleczka"), wg inwencji twórczej nauczyciela:
Dziś są Ziemi urodziny,
wszyscy pięknie ją uczcimy.
Kwiatek, zwierzę oraz ptak
zaśpiewają Ziemi tak:
Ref. Hop, hop, trala, la.
Śpiewasz ty i śpiewam ja.
Hop, hop, trala, la.
Urodziny Ziemia ma.
Każdy człowiek niech pamięta,
że rośliny i zwierzęta
nie chcą w brudnym świecie żyć-
dobrym dla nich trzeba być.
Ref.
Chcemy mieć powietrze czyste,
wody w rzekach przeźroczyste,
kochać chcemy cały świat,
być z przyrodą za pan brat.
Ref.
- Praca indywidualna: łamigłówka-wybierz obrazek przedstawiający naturalne, czyste środowisko i pokoloruj go.
- Podsumowanie zajęcia, ocena pracy dzieci, wręczenie medali "Jestem przyjacielem środowiska"
opracowała: mgr Ewa Tomala |
Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:
X
Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp do serwisu edukacyjnego.
www.szkolnictwo.pl
e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl - największy w Polsce katalog szkół - ponad 1 mln użytkowników miesięcznie
Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").
|
|
|